Evropska MiCA regulativa za stabilne kripto valute

Nova Evropska MiCA regulativa za stabilne kripto valute mijenja pravila igre za kripto berze u Evropi i uskoro će biti implementirana, a berze digitalne imovine se pripremaju da se usklade sa njom. Zahtjevi novog zakona imaju za cilj da zaštite investitore, spriječe finansijski kriminal i obezbijede transparentnost. Kako kripto berze preispituju opcije za evropske trgovce u svjetlu nedavnih događaja?

Šta je poznato o MiCA?

Evropska regulativa o stabilnim kripto valutama stupiće na snagu 30. juna, dok Evropska agencija za bankarstvo (EBA) i Evropska agencija za hartije od vrijednosti (ESMA) konsultuju o sprovođenju novih pravila. MiCA zahtjeva da izdavaoci stabilnih kripto valuta budu registrovani unutar EU. Međutim, pitanje kako će se zakon primjenjivati na decentralizovane i strane izdavaoce ostaje neriješeno. Predstavnici EBA naglašavaju da neće biti perioda prilagođavanja za “stablecoin”-e koji već ulaze na tržište.

Kako MiCA klasifikuje stablecoine?

Samo mali dio evropskih institucionalnih fondova ima pristup kriptovalutama, uglavnom zbog regulatorne nesigurnosti. Međutim, pojava MiCA verovatno će umiriti ove zabrinutosti podsticanjem vodećih EU banaka da ponude usluge poput kustodije, trgovanja i izdavanja e-novca ili stablecoina. MiCA takođe zahtjeva od izdavaoca stablecoina da održavaju dovoljne rezerve. Prema predsedniku EBA, José Manuel Campa, agencija će posebno paziti na diversifikaciju ovih sredstava. Operatori, između ostalog, moraju eliminisati sukobe interesa i prikazati vezu skladišnih objekata sa trgovačkim platformama.

Koje kripto berze napuštaju stabilne kripto valute u Evropi?

Uphold

Od 1. jula, Uphold će prestati da podržava USDT, DAI, FRAX, GUSD, USDP i TUSD za korisnike iz Evropskog ekonomskog prostora (EEA) kako bi se uskladili sa zahtjevima MiCA. Vlasnici stabilnih kripto valuta moraju ih konvertovati u druge aktive do 28. juna. U suprotnom, isključene kriptovalute će automatski biti zamijenjene USD Coin (USDC). Platforma će takođe nastaviti da podržava EURC od Circle i PYUSD od PayPal-a.

Binance

Binance je najavio da će ograničiti pristup neovlaštenim stabilnim kripto valutama za korisnike u EEA od 30. juna, zbog odredbi MiCA regulative koje se odnose na ovu kategoriju imovine. Preostale aktive iz ove kategorije će biti prebačene u neovlaštenu sekciju. Binance je priznao da bi neki od postojećih stabilnih kripto valuta mogli dobiti ovaj status. Prema zvaničnom saopštenju, berza uvodi fazni plan za prelazak na regulisane aktive. Konkretno, platforma će ograničiti pristup neovlaštenim stabilnim kripto valutama u svim svojim proizvodima za korisnike iz EEA od 30. juna. Pored toga, ograničenja će se primjenjivati na uslugu kopiranja trgovanja. Korisnicima se savjetuje da zatvore pozicije i povuku sredstva pre 29. juna. Takođe, trgovci iz EEA više neće imati pristup FDUSD pool-u.

Kraken

Bloomberg je nedavno izvijestio da će Kraken prestati da podržava USDT u Evropi u maju zbog novih evropskih pravila za regulaciju kripto industrije. Predstavnici Tether-a, izdavača USDT, izrazili su želju da berze zadrže stablecoine za povlačenje sredstava i depozite. Međutim, Patrick Sutton, šef komunikacija u Kraken-u, demantovao je ovu tvrdnju, navodeći da Kraken nema planove da ukloni USDT ili mijenja trgovačke parove. Sutton je dodao da će Kraken nastaviti da pruža usluge sa USDT u Evropi i da će se pridržavati svih zakonskih zahtjeva dok pravila ne budu odobrena.

OKX

Od 14. marta, OKX kripto berza je uskratila evropskim korisnicima trgovačke parove sa USDT. Odluka OKX-a vjerovatno je povezana sa činjenicom da MiCA uključuje klauzulu za obavezno licenciranje operatera stabilne kripto valute. Kripto berza nema takvo odobrenje, pa je njen tim odlučio da bude proaktivan kako bi izbjegao regulativni pritisak. Kao alternativu za prvi i najpopularniji stablecoin Tether-a, tim OKX-a ponudio je evropskim korisnicima USDC, vječitog konkurenta USDT-u.

Šta će se promijeniti u Evropi sa MiCA?

Za kripto investitore, MiCA nudi regulatorne uvide koji mogu oblikovati putanju regulacije digitalne imovine. MiCA ima za cilj da donese jasnoću na jedno od najvećih svjetskih tržišta, čineći EU još atraktivnijim mjestom za inovacije web3 kompanija i privlačenje talenata. Regulatorna jasnoća podstiče inovacije i tržišnu konkurentnost, pružajući povjerenje i sigurnost koje su potrebne i investitorima i poslovima.