U nešto više od decenije, Bitcoin je prešao put od nepoznatog eksperimenta do globalnog finansijskog fenomena. Pogledajmo ključne trenutke koji su oblikovali prvu svjetsku kriptovalutu.
Nastanak Bitcoina: 2008-2009
Bitcoin je predstavljen svijetu 31. oktobra 2008. godine, kada je pojedinac ili grupa pod pseudonimom Satoshi Nakamoto objavio Bitcoin bijelu knjigu pod nazivom “Bitcoin: Peer-to-Peer Elektronski novčani sistem”. Bijela knjiga opisivala je decentralizovanu digitalnu valutu koja bi omogućila online plaćanja direktno između stranaka, bez posredovanja finansijskih institucija.
Dana 3. januara 2009. godine, Nakamoto je iskopao prvi Bitcoin blok, poznat kao Genesis blok, ubacujući tekst “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks,” upućujući na osnovni princip Bitcoina o finansijskoj nezavisnosti i kritici tradicionalnih bankarskih sistema.
Rani razvoj i usvajanje: 2010-2012
Godine 2010. Bitcoin je počeo dobivati na značaju među ranim usvajačima i tehnološkim entuzijastima. Prva poznata komercijalna transakcija koristeći Bitcoin dogodila se 22. maja 2010. godine, kada je programer Laszlo Hanyecz platio 10.000 BTC za dvije pizze, dan koji se sada godišnje obilježava kao “Bitcoin Pizza Day”.
Do 2011. godine, Bitcoin je počeo dobivati na vidljivosti. Posebno, Bitcoin je dosegao paritet s američkim dolarom u februaru 2011. godine. Ova prekretnica bila je praćena značajnim povećanjem broja berzi i usluga koje prihvataju Bitcoin. Međutim, anonimnost Bitcoina i nedostatak regulacije privukli su i ilegalne aktivnosti, najviše istaknuto tržište Silk Road.
Svjetska svijest i regulatorna pažnja: 2013-2016
Rastuća popularnost Bitcoina privukla je pažnju kako glavnih medija tako i regulatora. Godine 2013. cijena Bitcoina porasla je, dosegnuvši preko 1.000 dolara do kraja godine. Ovaj dramatičan porast doveo je do povećane regulatorne pažnje, dok su se vlade širom svijeta borile s načinom regulacije kriptovaluta.
Godine 2014. kolaps Mt. Goxa, nekada najveće Bitcoin berze, istaknuo je rizike povezane s nastajućim tržištem kriptovaluta. Uprkos ovom neuspjehu, Bitcoin je nastavio sticati legitimitet. Velike kompanije poput Microsofta i Della počele su prihvatati Bitcoin za plaćanja, a Bitcoin bankomati počeli su se pojavljivati širom svijeta.
Institucionalni interes i širenje tržišta: 2017-2019
Godina 2017. obilježila je ulazak Bitcoina u glavnu finansijsku svijest. Cijena Bitcoina rasla je tokom cijele godine, dosegnuvši rekordnih gotovo 20.000 dolara u decembru. Ovaj period takođe je doživjelo lansiranje trgovanja Bitcoin fjučersima na velikim finansijskim berzama poput CME i CBOE, dodatno učvršćujući status Bitcoina kao legitimnog finansijskog sredstva.
Međutim, 2018. obilježena je značajnom volatilnošću, s cijenom Bitcoina koja je doživjela oštre padove. Uprkos tome, osnovna tehnologija nastavila se razvijati, s napredovanjima u Lightning mreži usmjerenim na poboljšanje brzine transakcija i skalabilnosti.
Bitcoin kao digitalno zlato: 2020-danas
Pandemija COVID-19 2020. godine donijela je bezpresedansku ekonomsku neizvjesnost, što je mnoge investitore navelo da Bitcoin vide kao zaštitu od inflacije i čuvara vrijednosti, slično digitalnom zlatu. Institucionalna ulaganja porasla su, s kompanijama poput MicroStrategyja, Tesle i Squarea koje su napravile značajne Bitcoin kupovine.
Godine 2021. Bitcoin je dosegao novi istorijski maksimum, premašivši 60.000 dolara. Lansiranje Bitcoin ETF-ova (fondova koji se trguju na berzama) u raznim zemljama dodatno je potvrdilo njegovo mjesto u finansijskom svijetu. U međuvremenu, narativ oko Bitcoina nastavio se razvijati, sa sve većim naglaskom na njegovu potencijalnu ulogu u globalnom finansijskom sistemu i trajnom raspravom o njegovom uticaju na okoliš zbog energetski intenzivnih procesa rudarenja.
Zaključak
Od svojih misterioznih početaka do trenutnog statusa kao glavnog finansijskog sredstva, Bitcoin se neprestano razvija, izazivajući tradicionalne finansijske sisteme i podstičući rasprave o budućnosti novca. Kako se svijet nastavlja suočavati s ekonomskim promjenama i tehnološkim napretkom, Bitcoin ostaje na čelu finansijske revolucije, oblikujući budućnost na načine koji još uvijek nisu potpuno razumljivi.